2020 YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

(2020-YKS)

2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılacaktır.

YKS NEDİR?

2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapılacaktır Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda, (YKS) adaylar için Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 oturumlu bir sınav sistemidir. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer oturumlara kayıtları ise adayın isteğine bağlıdır.

YKS 1. OTURUM; TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT): YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT):

YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylar hariç diğer tüm adaylar için zorunludur.

2020-TYT’ye girmek isteyen adaylar, “Temel Yeterlilik Testi (TYT)” seçeneğini işaretleyecekler, 2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemeyenler ise bu seçeneği boş bırakacaklardır.

2019-TYT puanı 200 ve üzeri olan adaylardan 2020-TYT’ye girmek istemediği için bu seçeneği boş bırakan adaylar, istedikleri takdirde, başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak bu seçeneği işaretleyebilecekler, daha sonra süresi içinde gerekli sınav ücretini (70,00TL.) yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Süresi içinde sınav ücretini yatırmayan adayların TYT ile ilgili bilgileri sistemden silinecektir.

YKS 2. OTURUM; ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT):

YKS’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) kayıtlarını yaptıran adaylar, bölüm tercihine göre dilerlerse, “Alan Yeterlilik Sınavı (AYT)” sınavına girebileceklerdir.

YKS 3. OTURUM YABANCI DİL TESTİ (YDT):

YSK’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) kayıtlarını yaptıran tüm adaylar, gidebilecekleri bölümlere istinaden Yabancı Dil Testi (YDT)’ye girebileceklerdir. Yabancı Dil Testi (YDT), Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır.

Yabancı Dil Testi’nde (YDT); adaya sadece başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Dil sınavı tek oturumda gerçekleştirilip, soru sayısı 80 olarak belirlenmiştir.

1- Oturum/TYT: Temel Yeterlilik Testi (TYT), ölçmeye yönelik sorular içermektedir. Birinci oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT); 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih), 40 Temel Matematik ve 20 Fen Bilimleri (Biyoloji, Fizik, Kimya) sorusu olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Sorular; Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak müfredatına dayalı olacaktır. TYT sınavına giren adayların Türkçe ve Matematik testlerinin her birinden 0.5 net yapmaları gerekmektedir.

Tablo 1D

Ağırlıklı Puanların Hesaplanabilmesi İçin

Hangi Testlerden En Az Kaç Ham Puan Almak Gerekir?

Puan Türü

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

TYT

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

 

Puan Türü

TYT

AYT

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

Matematik Testi

Fen Bilimleri Testi

SAY

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

 

Puan Türü

TYT

AYT

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

Matematik Testi

Türk Dili ve Edb.

Sos. Bilimler-1 Testi

EA

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

 

Puan Türü

TYT

AYT

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

Türk Dili ve Edb.

Sos. Bilimler-1 Testi

Sos. Bilimler-2

Testi

SÖZ

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

 

Puan Türü

TYT

AYT

Türkçe Testi

Temel Matematik Testi

Yabancı Dil Testi

DİL

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

2 testin en az birinden ham puanı ≥ 0,5

 

TYT’deki Testler ve Kapsamları

Testlerin Kapsamı

Soru Sayısı

Türkçe

Testi

Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular

40

Sosyal Bilimler

Testi

Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular

Tarih

5

Coğrafya

5

Felsefe

5

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları)

5

Temel Matematik Testi

Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular

40

Fen Bilimleri Testi

Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkelerini kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular

Fizik

7

Kimya

7

Biyoloji

6

TOPLAM

120

 

2- Oturum/AYT: Alan Yeterlilik Testleri (AYT); adayların farklı alanlardaki bilgilerini ölçerek, puanlarına göre üniversitelerin ilgili programlarını tercih hakkı vermektedir. Sınavlar, Milli Eğitim Bakanlığının lise müfredatı esas alınarak hazırlanmıştır.

Alan Yeterlilik Testleri (AYT); Türk Dili ve Edebiyat – Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil alanları sorularını içermektedir.

İkinci Oturumda yapılacak olan Alan Yeterlilik Testleri’nde (AYT); Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testinden 40, Sosyal Bilimler-2 Testinden 40, Matematik Testinden 40 ve Fen Bilimleri Testinden 40 olmak üzere toplam 160 soru yer almaktadır. Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden birinin oluşması için ilgili iki testten 80 soru cevaplandırması gerekmektedir.

Adayın, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinin üçünün de oluşması için; dört testin tüm sorularını yani 160 soruyu cevaplandırmış olması gerekmektedir.

Adayın, Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için; ilgili üç testten 120 soruyu cevaplandırmış olması gerekmektedir.

Adayın, Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşması için; ilgili üç testten 120 soruyu cevaplandırmış olması gerekmektedir.

YKS’deki Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Testler ve Soru Sayısı

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi

Türk Dili ve Edebiyatı

24

Tarih-1

10

Coğrafya-1

6

Sosyal Bilimler-2 Testi

– Tarih-2

11

– Coğrafya-2

11

– Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık)

12

– Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları)

6

Matematik Testi

40

Fen Bilimleri Testi

Fizik

14

Kimya

13

Biyoloji

13

Toplam

160 soru

 

Geçmiş yıllarda yapılan sınavlarda, soru başına 0,81 – 1,68 dakika arasında değişen süreler verilmekte iken, bu seneki Yükseköğretim Kurumları Sınavında soru başına 1,125 – 2,25 dakika arasında değişen süreler verilmiştir. Bu süreler, geçmiş yıllarda yapılan sınavlardaki sürelerin önüne geçmektedir.