SINAVA GİRİŞ:

– Adayların sınav günü, başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmaları gerektiğinden, oluşabilecek trafik yoğunluğu göz önünde bulundurulmalıdır.

DİKKAT: Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

– Sınav salonuna sadece şeffaf pet şişe içerisinde su getirilebilir.

– Sınavın yapıldığı her bir salonda duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi ve kalemtıraş), şekerleme ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Dolayısıyla adayların bu malzemeleri yanlarında getirmelerine izin verilmeyecektir.

“Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar, kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınırlar.

– Sınav binalarına, yanında sadece sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınır.

Ancak, zorunlu askerlik görevini ifa edenler ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi; nüfus cüzdanı/pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilir.

– Nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası ile fotoğraf üzerinde soğuk damga mutlaka bulunmalıdır.

ADAYLARIN SINAV BİNASINA;

– Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla, anahtar, anahtarlık, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla,

– Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

– Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

– Su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,

– İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarıyla,

– Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla giriş yapması yasaktır. Bu maddeleri taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır.

-Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, bu kılavuzun “engelli/sağlık sorunu olan adaylar ve sağlık durumu/engel bilgi formunun doldurulması” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.